Kadınlar birlikte daha güçlü

İZMİR Kadın Kuruluşları Birliği çatısı altında bir araya gelen kadın derneklerinden 9 kadın temsilci, seçimler öncesi tüm siyasi parti liderlerini ziyaret edip, kadına karşı ayrımcılığın önlenmesi için hazırlanan 9 maddelik bildiriyi sunacak.


İZMİR Kadın Kuruluşları Birliği çatısı altında bir araya gelen kadın derneklerinden 9 kadın temsilci, seçimler öncesi tüm siyasi parti liderlerini ziyaret edip, kadına karşı ayrımcılığın önlenmesi için hazırlanan 9 maddelik bildiriyi sunacak.


İzmir Kadın Kuruluşları Birliği çatısı altında birleşerek seslerini daha güçlü duyurmak isteyen sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınlar, siyasetteki temsillerini arttırmak için yoğun bir çalışma başlattı. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan öncülüğünde bir araya gelen farklı mesleklerden 9 kadın, seçimler öncesinde ortak refleks oluşturmak için yola çıktı.


Siyasilerden taleplerini dile getirmek için 3 ay önce, 9 maddelik bir bildiri hazırlayan kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği fuarda imza topladı. Türk Kadınlar Birliği Onursal Başkanı Perihan Yılmaz, Türk Kadınlar Konseyi Derneği üyesi Süheyla Diker, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Proje Koordinatörü Sema Övgün, Türk Anneler Derneği Üyesi Gülşen Örenel, Karşıyaka Soroptimist Kulübü Üyesi Hoşgül Gürler, Türk Kadınlar Birliği Güzelbahçe Şube Başkanı Hatice Güldeniz Tokat, Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Jale Gelgör ve Kadın Haklarını Koruma Derneği Üyesi Hülya Gültekin şimdi bu bildiriyi siyasilere götürecek.


AMAÇ KADININ STATÜSÜNÜ YÜKSELTMEK


Dünyada ortak kadın hareketinin hızla geliştiğini anlatan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan, biraraya gelerek güçlerini daha fonksiyonel hale getirmek istediklerini belirtti. Eraslan "Kadının siyasetteki temsiliyle ilgili yoğun çalışıyoruz. Tüm üyelerimizle beraber 9 maddelik bir kadın manifestosu hazırladık. Bu manifestoyu seçimlerden önce partilerin genel başkanlarının önüne götürüp taleplerimizi sunacağız. Farkındalığımızın arttığını bilsinler. Amacımız kadın statüsünü daha iyi seviyeye çıkartmak. Bunlar yapılırsa kadına şiddet de önlenir. Hedefimiz bu bildiriyi 1.5 milyon kişiye imzalatmak. Ekime kadar bu rakama ulaşacağız. Geçtiğimiz hafta fuarda standımızı ziyaret eden engelliler, erkekler, çocuklar ve her statüden kadınlar bu maddelerin altına imza attı" dedi.


FERMUAR SİSTEMİ İSTEDİLER


Kadın siyasetçi sayısının artmasını istediklerini söyleyen Başkan Eraslan, milletvekili adaylarının belirlenmesinde fermuar sistemini çok önemsediklerini belirterek şöyle konuştu:


"Kotalar yüzde 25 olunca seviniyoruz. Oysa yüzde 50 neden olmasın? Bir kadın, bir erkek eşleştirilerek sıralamada yer almalı. Kadınlar siyasi partiler için sahada çalışırlar ama ne zaman vekil adayları listeleri hazırlanır bakarız ki en üst sıralarda erkekler, seçilemeyecek sıralarda da kadınlara yer verilmiş. Özellikle kadın vekillerin meclise gittiklerinde çok etkin çalışmasını istiyoruz. Kadına şiddette, çocuk istismarında bir kadın öldürülse, Sayın Emine Erdoğan ile birlikte diğer milletvekili eşlerinin yürekten tepki gösterdiğini biliyoruz ama bunu söylemlere de dökmelerini istiyoruz. Madem kadın vekil sayısı ve sesi yetersiz o zaman erkek vekillerin eşleri de toplanarak deklarasyon çıkarmalı. Bu kitlesel hareketin hep beraber gösterilmesini istiyoruz."


İZMİR KADINLARI TEK SES OLDU


Dünyadaki eğilimlere göre kadınların tek ses olması gerektiğini ifade eden KADER Proje Koordinatörü Sema Övgün ise, aynı sinerjiyle daha güçlü ses çıkarmak için buluştuklarını belirterek "Geçmişten gümünüze Medeni Kanun'un değişmesi, kadın meclisleri, kent konseylerinin kurulması ve kadına şiddetle ilgili yasaların çıkmasında İzmir kadınları tek ses oldu. 8 Mart'ta belediyenin düzenlediği festival ile kadınlar evden çıkmış oldu. Biz sivil toplum kuruluşları olarak kamu ve yerel belediyeler arasında köprüyüz. Devletin ve belediyelerin işbirliği yaparak bizleri yanına alması lazım" diye konuştu.


Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

Haberler